Neked melyik?

Láttam

2026. január 3., szombat

Ricky Gervais: Mortality - a Netflixen


Ricky Gervais egy brit színész-stand upos, fekete, nagyon nem pc humorral. Imádom sajnos az ilyeneket 🙊


Neki vannak olyan vodka reklám plakátjai a londoni metróban,  hogy a fal adja a másikat 🙂 Én imádom, amikor vki kimondja azokat a dolgokat, amiket nem lehet, bár igazak 🙃 (fotók forrás )






Azt is szeretem, hogy Ricky jótékonykodik. A produkciója állatok megsegítésére adakozott nemrég 2,5millió £-ot ❤️🐈‍⬛🐕



A Mortality-ről: 1 órás fekete humorú, nem pc  stand-up show. Főleg az első fele pusztító. Annyira visítva röhögtem rajta, hogy a szomszédok most visszakapták a két 6-7 éves fiuk egész téli szüneti őrjöngését. 


Nehéz a show-ból idézni, annyi jó poén van benne és sok zavarba ejtő is.  Kb. 2 helyen mondott olyat, ami már nekem is sok volt, de amúgy nagyon rendben volt: a korszellem gyakran túlzásokba eső kórképe. Van az a rész, amikor arról elmélkedik, hogy manapság nagyon könnyű antirasszistának lenni, ez kb. alap, nem különösebben megerőltető vagy erény.


Bezzeg ha 300 éve gazdag fehérként jófej antirasszista módon felöltöztette volna a rabszolgáit "kis öltönyökbe" és elvitte volna őket magával a pub-ba mulatni (- Vegyetek zoknit! 🤦😆), na, akkor nehéz dolga lett volna,  be sem engedte volna őket a tulaj...😶:

- Nem hozhatod ide a rabszolgáidat!

Akkor elképzelhetetlen lett volna erre erényesen azt mondani, hogy:

- Te rasszista/fasiszta fasz!🖕


😆 So true.


Ennél sokkal durvább poénok is voltak, de Ricky olyan finoman adja elő őket...🤭 Meg jópofa amikor magán röhög, hogy so childish ❤️


 Ricky egy ikon, aki halálra röhögi magát a világon is, ahol gennyesre keresi magát azzal, hogy vállalhatatlan dolgokat mond 🤦 ("Ha ezt az utcán mondanám, hívnátok a rendőrséget 😆") És totálisan igaza van 🙂 Én is ilyen melót szeretnék!



Minden Csillag  - mozi

 

Ez Olasz Renátó első rendezése. Rajongok a srácért, nagyon tehetségesnek, különlegesnek tartom.


Ez a film nem fog mindenkinek tetszeni, sőt, nagyon megosztó lesz, mert vérbeli érzésközpontú művészfilm, egy feeling. Cselekmény nagyjából nulla, a dialógusok is szegényesek, sokszor primitívek, lényegtelenek. Mégis kirajzolódik a 8 fiatal szereplő valósága abból a néhány órás karácsonyi buliból, aminek tanúi vagyunk.  A szokásos ivászat, erős lealjasodás, szex, hányás, kis veszekedés, kis verekedés. Kelet-Magyarországon járunk, ez  említés nélkül is ordít (a rendező tiszavasvári születésű), ahonnan néhányan elhúztak vagy a fővárosba vagy külföldre, de a szülővárosuk lenyomata ott is velük van, az kitörölhetetlen. Karácsonyra tértek haza és a régi barátokkal ünnepelnek egy régi presszóban. 

Senki nem boldog így 30 körül sem, hiába a korábbi álmok, nagy tervek - a valóság már bekopogtatott szinte mindenkihez. De valahogy mégsem annyira extrémen nyomasztó az egész. Talán mert nem a mélyszegénységet, a teljes kilátástalanságot látjuk, hanem teljesen átlagos vidéki magyar életeket. Kilátások azért vannak itt mindenki számára, ha nem is olyan fényesek, mint minden csillag 🙃 A 30-as éveiben ezt kell, hogy megszokja az ember...


Az elején és végén felhangzó country-blues stílusú zene is ilyen hangulatot áraszt és szerintem nagyon jól illik Renátóhoz, ilyesminek képzelem a lelkivilágát. Szomorkásnak, amiben azonban jelen van némi derű is, az élet elfogadása. 


forrás


Szerintem művészileg kifejezetten értékes a film. A képek, a fekete-fehér filmen is ügyesen és hatásosan használt fények, az operatőri munka mind minőségi, a nyersen realista dialógusokból összeáll a kép. 

Erős Tarr Béla hatás figyelhető meg. Nem tudtam, hogy ő a film producere, de nem lepődtem meg a végén a stáblistát látva.

 

Szerintem rendezőként is tehetséges Olasz Renátó, remélem megtalálja majd a saját "hangját", van benne potenciál. 


 (A fehér ló motívumra nem jöttünk rá, hogy hol láttuk már - ezt is Tarrnál? Vagy Fellininél, Bergmannál?)  


1 megjegyzés:

szeee írta...

"If you don't want to change the world, you are a fucking conformist." https://www.facebook.com/share/r/14MLdt8muAp/- Tarr Béla R.i.p.