Lesz majd minden by Viktor KovácsMy rating: 5 of 5 stars
Ez elég mélyre ment nálam. Nagyon bírtam, hogy a regény - főleg az elején - a vidéki, paraszti élethez illeszkedő ízes, sokszor durva nyelvezettel operált, hogy leplezetlenül mutatta be a Balogh Simon generációkat felölelő családi életén keresztül ennek az életnek a valóságát. A báj szót nem használnám, mert az kevés van benne, egyetlen bája, hogy sokunknak ez a közeg jelenti az otthont vagy a gyökereket, ez a miénk - maximum ettől lehet kedves nekünk.
Mert a gyarapodásra való törekvés, a folytonos spórolás, szántás-vetés-robotolás, a vagyon mint életcél azért egy elég beszűkült életet takar, ahol a polgári, "úri" lét, a szellemi szférák egy párhuzamos, elérhetetlen valóság csak, bármilyen közel is vannak fizikailag.
A Kovács ikrek anekdotázós, időnként vicceskedő formában, de mégiscsak kíméletlenül mutatják be ezt a paraszti világot, ami tényleg pont ilyen volt mifelénk is. Még ismerős nevet is találtam benne (Herodek). Nem tagadják el a zsugoriságot, a perlekedést, a falusi pletykákat, a rossz természeteket, a kurvázást, a megcsalásokat, az öngyilkosságokat. Az anekdotázáson kívül a mesés, mágikus elemek dobják fel a történések komorságát. De még ezek a mágikus elemek is eléggé földhözragadtak, mert mi van abban, hogy a holtak évente egyszer visszatérnek? Kihez nem térnek vissza a halottai időnként, nem igaz?
Szerintem remekül sikerült első regény: ahogy a címe ígéri, tényleg volt ebben minden. És minden sötétsége ellenére is nagyon szerettem olvasni, mert a történései szinte kiapadhatatlanok és remekül használják az írók a nyelvünket.
View all my reviews
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése